ד"ר אילן אופק

ציפויי חרסינה בשיניים קדמיות

ציפויי חרסינה בשיניים קדמיות-לשם שיפור החיוך

 

ציפויי חרסינה הם אחד הפתרונות האסטטיים וקוסמטיים הקיימים בשנים האחרונות ברפואת השיניים.  אילו הם כיסויים דקים העשויים מחרסינה ומודבקים לאחר הצדדים של השן, בד”כ על גבי הצד החיצוני של השן, לאחר הכנה מתאימה.  ציפויים אילו מהווים פתרון אסטטי לבעיות בעיקר בשיניים קדמיות כגון : פגמים, שברים, חוסר מסוים של חומר שן, כתמים, גוון שונה של כותרת, שינוי צורה של שן, סגירת רווחים בין השיניים וכדומה.

ש. מהם ציפויי חרסינה?

ת. ציפויי החרסינה הינם כיסוי דק של חרסינה כ”קליפה” בעובי של 1-2 מ”מ, המודבקים בצורה מסוימת על פני שטח הפנים החיצוני של השן.

ש. מתי ניתן להשתמש בציפויי חרסינה?

ת. השימוש בציפויי חרסינה הוא במקרים מסוימים בהם ניתן לשמר את מרב חומר השן.  במקרים אילו בהם אין צורך לבצע כתרים, השימוש בציפויי חרסינה עדיף על השימוש בחומרים מורכבים פלסטיים אחרים היות וציפויי חרסינה מאפשרים מראה טבעי.

ש. מה אורך החיים של ציפויי חרסינה?

ת. אורך החיים של ציפויי חרסינה הינו מספר שנים כאורך החיים של כל שאר השחזורים הקיימים בפה.  יש לזכור כי לשם ביצוע ציפויי חרסינה, בדרך כלל יש להוריד מעט חומר שן כדי לפנות מקום לחרסינה.

במקים וציפויי החרסינה נשברים או נופלים, יש לבצע את השחזורים מחדש או להכתיר את השיניים.

ש. מה משך הטיפול?

ת. לאחר בדיקה, אבחנה ותוכנית טיפול שיש לבצע בקפידה מרבית, המתרפא מוזמן שוב לפגישה אצל רופא השיניים, פגישה ממושכת, אשר במהלכה מתבצעת הכנת השן ושחזור זמני וכן נלקחים מטבעים הנשלחים לטכנאי שיניים בצרוף הוראות ביצוע מדויקות.

לאחר הכנת ציפויי החרסינה על ידי טכנאי השיניים, מוזמן המתרפא לפגישה נוספת ואחרונה לשם הדבקה וסיום טיפול.

ביקורת ומעכב אחרי ציפויי חרסינה מבוצעות כחלק מביקורת דנטאלית כללית.

ש. האם הטיפול כרוך בכאב כל שהוא?

ת. בדרך כלל אין צורך באלחוש היות והכנת השן היא מינימאלית ואינה מגיעה לחלק של השן המכיל קצות עצבים, אולם ישנם מקים בהם יש צורך באלחוש מסוים של השן לשם ביצוע ההכנה.

ש. מה עובי ציפויי החרסינה?

ת. עובי ציפויי החרסינה הוא בין 0.5-2 מ”מ בהתאם לצורך.

ש. האם קיימת מגבלה של גיל?

ת. אין כל מגבלה של גיל.  כל אחד יכול לשפר את המראה והחיוך בעזרת ציפויי חרסינה.

ש. מה המיוחד בחרסינה?

ת. ציפויי החרסינה נותנים מראה טבעי, נוחיות וחוזק.  החרסינה היא חומר המחזיק מעמד בפה לאורך זמן רב, עמיד בפני סדקים ושברים ואינו מוכתם ואינו משנה גוון כמו שחזורים אחרים הקיימים בפה.

לסיכום ניתן לומר שהיום כל אחד יכול לשפר את הביטחון העצמי שלו בעזרת חיוך יפה יותר, טבעי יותר ובריא יותר בפרק זמן קצר.

 


מאמרים מקצועיים