ד"ר אילן אופק

מגיני פה

 

מגני-פה מהו מגן-פה?

מגן-פה זהו מתקן גמיש העשוי פלסטיק, אשר מרכיבים אותו בזמן פעולות ספורט ופנאי על מנת להגן על השיניים מפני חבלות.

 

מדוע עלי להרכיב מגן-פה?

כדי להגן על פיך מפני פציעות. אנשי מקצוע רפואת השיניים תומכים פה אחד בשימוש במגני-פה במגוון של פעילויות ספורט. כל שנה, מתרחשים למעלה מ-200,000 פציעות פה ולסת.

 

האם מגני-הפה מונעים פציעות?

מגן-פה עשוי למנוע פציעות חמורות כגון זעזוע, דימום מוחי, אובדן הכרה, סדקים בלסת, ופציעות בצוואר, על ידי כך שהוא מסייע במניעת מצבים שבהם הלסת התחתונה מתנגשת בחוזקה בלסת העליונה. מגני-הפה יעילים בהרחקת הרקמות הרכות של חלל הפה מהשיניים, דבר שמונע קריעה וחבורה של השפתיים והלחיים, במיוחד אצל אנשים שמרכיבים מתקנים אורתודונטים.

 

באילו ענפי ספורט כדאי לי להרכיב מגן-פה?

בכל מצב שבו יש סיכוי רב למגע עם משתתפים אחרים או עם משטחים קשים, מומלץ להרכיב מגן-פה. שחקנים המשתתפים במשחקי כדור-סל, כדור-בסיס פנימי (“סופטבול”), היאבקות, כדורגל, “לקרוס”, רגבי, ואומנויות הלחימה, כמו גם בתחביבים ספורטיביים כגון רכיבה על אופניים, רולר-בליידס, וסקייטבורד, צריכים להרכיב מגני-פה בזמן הפעילות.

 

כיום, ישנם חמישה ענפי ספורט ברמה החובבנית אשר מחייבים שימוש במגני-פה בזמן אימונים ותחרויות: אגרוף, פוטבול אמריקאי, הוקי-קרח, “לקרוס” לגברים והוקי-שדה לנשים.

 

מדוע ילדים אינם מרכיבים מגני-פה?

לעתים, ההורים אינם מודעים לרמת המגע והפוטנציאל לפציעות דנטליות חמורות במסגרת ענפי הספורט שבהם הילד משתתף. בתי-ספר מסוימים, אם כי לא כולם, מחזקים בפני תלמידיהם את היתרונות הבריאותיים של הרכבת מגני-פה בענפי ספורט המגע. גם העלות יכולה להוות שיקול, אם כי ניתן להשיג מגני-פה במגוון של מחירים.

אילו סוגים שונים של מגני-פה קיימים?

מגן-פה סטנדרטי. האפשרות הזולה ביותר היא המוצר הסטנדרטי, אשר מציע הגנה ברמה הפחותה ביותר משום שמידת ההתאמה האישית מוגבלת. מגן זה עלול להפריע לדיבור ולנשימה מכיוון שהוא מאלץ את הלסת להיות במצב סגור על מנת להחזיקו במקום. מגן פה סטנדרטי אינו נחשב מקובל בתור מתקן להגנה על הפנים.

 

מגנים מעוצבים על-פי צורת הפה. מגנים אלו כוללים שני סוגים: מגני “שלד-ריפוד” ומגני “הרתחה ונשיכה.” במוצר הראשון, השלד מרופד בחומר אקרילי או גומי. כאשר מכניסים אותו לפה, חומר הריפוד של המגן תופס את הצורה של השיניים ואז נותנים לו להיקבע במשך זמן. במוצר השני, משרים את הריפוד של מגן ה”הרתחה ונשיכה” במים רותחים במשך 45-10 שניות. לאחר מכן מעבירים אותו למים קרים ואז מתאימים אותו לשיניים. למעלה מ-90 אחוזים מהספורטאים שמרכיבים מגני-פה, משתמשים במגן ה”הרתחה ונשיכה.” הסוג הזה אומנם זול יותר מהמגנים הבנויים לפי הזמנה, אך מידת התאמתו לפה טובה פחות, והוא אינו מחזיק מעמד לאורך זמן כה רב.

 

מגני-פה לפי הזמנה. הבחירה הטובה ביותר היא מגן-פה הבנוי לפי הזמנה על ידי רופא השיניים שלך. רמת ההגנה ומידת ההתאמה והנוחיות המוצעות על ידי מגן זה הן הטובות ביותר, מכיוון שהוא מורכב מיציקה המותאמת לשיניך.

 

כיצד עלי לטפל במגן-הפה?

  • יש לנקות את מגן-הפה על ידי שטיפה במים חמימים (לא חמים מדי) וסבון.
  • לפני האחסון, יש להשרות את מגן הפה במי שטיפת פה.
  • כאשר הוא אינו נמצא בשימוש, יש לאחסן את מגן-הפה במיכל אחסון פלסטי מאוורר היטב. וודא/י שיש מספר חורים במיכל, כדי שהמגן יתייבש.
  • חום עלול להזיק למגן-הפה, ועל כן אין להשאיר אותו במקום החשוף ישירות לאור השמש או במכונית סגורה.
  • אין לכופף את מגן-הפה בזמן האחסון.
  • אין למשש או להרכיב מגן-פה של אדם אחר.
  • אם תתעוררנה בעיות כלשהן, יש להתקשר לרופא השיניים שבנה את המגן.


מאמרים מקצועיים