ד"ר אילן אופק

הלבנת / הבהרת שיניים

הלבנת / הבהרת שיניים

עד לפני מספר עשורים, רפואת השיניים עסקה בעיקר בבריאות השיניים, כאבים ובעיות בפה.

בשנים האחרונות עלתה במודעות לאסטטיקה ואיתה אפשרויות טיפול שהלכו והשתפרו.

אם ישאלו את המתרפא הממוצע כיצד ניתן לשפר את החיוך שלו, הרי שברוב המקרים התשובה תהיה “שהשיניים יהיו לבנות יותר”. לובן השיניים בעייני אנשים נתפס כמשדר צעירות ובריאות.

הלבנת / הבהרת שיניים מתאימה רק למטופלים בהם הבעיה היחידה הינה צבע השיניים הטבעיות עצמן. ההבהרה אינה משפיעה על שחזורים ישנים, כתרים או כל מה שאינו צבע השן הטבעי.

גורמים המשפיעים על שינוי צבע השן

       צביעה חיצונית – אמאיל השן הינו חומר שקוף חסר צבע אשר מהווה את השכבה החיצונית של כותרת השן ואשר נצבע ע”י גורמים חיצוניים כדוגמת: ניקוטין, קופאין, יין אדום וכדו’.

       גיל– במשך השנים, עם התבגרותנו, צבע השיניים נעשה כהה יותר באופן טבעי בעקבות תהליך פיזיולוגי רגיל של התעבות הדנטין, השכבה הפנימית לאמאיל, לכיוון מוך השן.

       שקיעת חומרים בשן – לעיתים קיימת תופעה של שקיעת חומרים באמאיל או בדנטין. חומרים כדוגמת: תרופות (טטרה ציקלניים), חשיפת יתר לפלואריד, מחלות גנטיות ועוד.

הטיפול בשינויי צבע אלו הוא הקשה ביותר, אם בכלל!

       גנטיקה

       טיפולי שורש – שיניים שעברו טיפול שורש או זקוקות לטיפול שורש משנות את צבען, מאפירות/ משחירות או הופכות לחומות.

אופי הטיפול בשינויי  צבע אלו שונה בהתאם לגורם.

השיטות להבהרת שיניים

       הבהרת שיניים ויטלית (שיניים בריאות)

  1. הבהרת שיניים ביתית בעזרת סדים – ההבהרה נעשית ע”י המטופל בביתו בהתאם להוראות הרופא. רופא השיניים מכין למטופל סדי הלבה המותאמים לו ובעזרת חומר כימי Carbamide Peroxide 10-20% מתבצעת ההבהרה ע”י שחרור מי חמצן בצורה הדרגתית.

מידת ההבהרה תלויה במשך זמן החשיפה של השיניים לחומר. בדרך כלל יש צורך בכשעתיים ביום במשך כשבועיים.

  1. הבהרת שיניים במרפאה – ההבהרה נעשית בעזרת חומר הבהרה בריכוז גבוה מאוד, 35%, המונח ע”ג השיניים בפרקי זמן קבועים של מספר דקות ומופעל ע”י מקור אור/ חום כלשהוא.
  2. הבהרה משלובת שימוש משולב של שתי השיטות לע”יל.

כמובן שיש יתרונות וחסרונות לכל שיטת הבהרה.

הבהרת שיניים לא ויטלית (שיניים לאחר טיפול שורש)

שיניים שעברו טיפול שורש נעשות כהות יותר בד”כ כתוצאה משקיעת חומרי כסף בדנטין לאחר טיפול השורש. הבהרת שן לא ויטלית מתאפשרת רק במקרים שטיפולי השורש תקינים ואטומים.

התהליך מבוצע בשילוב טיפול מרפאתי וממשיך בבית כשהחומר המוחדר לשן פועל גם מחוץ למרפאה וחייב להיות מוחלף בתדירות גבוהה – Walking Bleach. הטיפול והמעקב חייב להיות בבקרת רופא השיניים.

למי הבהרת שיניים לא מתאימה

       שיניים צעירות אצל צעירים עם לשכות מוך גדולות.

       חשיפת שורשים ונסיגות חניכיים.

       חשיפת דנטין כתוצאה משחיקת אמאיל.

       חריצים ושברים באמאיל.

       עששת פעילה.

הבהרת שיניים הינו הליך פשוט ושמרני. חיוני וחשוב מאוד לעבור בדיקת שיניים לפני טיפול והתאמת שיטת הטיפול המועדפת למטופל, על מנת לא לגרום נזק בלתי הפיך.

 


מאמרים מקצועיים